Stredná zdravotnícka škola Michalovce rešpektuje ochranu vašich údajov

Táto internetová stránka používa technológiu cookies. Je Vaším právom neudeliť súhlas s používaním súborov cookies alebo ich používanie zablokovať.
V takom prípade sa môže stať, že bude pre Vás obmedzená alebo vylúčená úplná funkcionalita niektorých častí prehliadanej webovej stránky.

Tu nás nájdete

Zimný turistický výstup na Sninský kameň

  • Ostatná aktualizácia: nedeľa, 19. február 2017, 23:03
  • Podrobnosti:
    Napísal/a: Mgr. Erika Bobíková, PaedDr. Milan Kušej, jaz. korekcia článku Mgr. Stanislava Markovičová

  • 19-február-2017 23:02

Nadšenci pešej turistiky zo SZŠ v Michalovciach absolvovali 18. februára 2017 zimný turistický výstup na Sninský kameň. Zúčastnilo sa ho 18 žiakov – Puchírová, Lukáčová z I.FL, Mitrová K., Ondo-Eštoková, Štifeľ z I.ZB, Lendacký, Kobzoš, Vataha, Majerníková z I.ZA, Babjak, Bojtim, Reby z I.M, Kudelas, Hadek, Maron z II.M, Soták z III.M, Linková, Kostovčíková zo IV.FL a 2 učitelia – Mgr. Bobíková a PaedDr. Kušej.

Sninský kameň 2017Po presune autobusom z Michaloviec, kde panovala veľká hmla, na parkovisko pri Morskom oku, kde vládlo pekné počasie, nás prekvapila záľaha snehu. Hneď nás čakala rozcvička pri jeho odhadzovaní spod autobusu, ktorý v ňom pri otáčaní uviazol.
Potom už nasledoval samotný výstup, ktorý bol síce námahavý, no pohľad na okolitú prírodu nás poháňal vpred. Po niekoľkých prestávkach na oddych a doplnenie tekutín sme sa dostali až pod samotný vrchol. Tam nás prekvapilo nepríjemné počasie – veľká hmla.
Sninský kameň patrí medzi najkrajšie prírodne útvary v celom pohorí Vihorlat. Je to výrazný skalný hrebeň s dvomi vrcholovými skalnými útvarmi vo forme plošín. Vrcholová časť sa vypína nad okolitými bukovými lesmi takmer kolmými stenami do výšky okolo 15 až 20 m. Sú to v podstate dve mohutné skalné bralá v tvare plošín. Rozsiahlejšie z nich má pomenovanie Veľký Sninský kameň (998 m n. m.). Vyššie položený, ale plošne menší je Malý Sninský kameň (1005 m n. m.). Obidve plošiny sú miestami široké len 5-15 m, väčšia z nich je dlhá okolo 50-60 m. Na vrcholové plošiny sa vystupuje po strmých úzkych železných schodíkoch so zábradlím.
Z vrcholu je úchvatný pohľad na okolie (Snina, Zemplínske Hámre) a zvlášť na Morské oko. Sninský kameň patrí jednoznačne medzi najlepšie vyhliadkové lokality v oblasti Vihorlatských vrchov.
Za priaznivých poveternostných podmienok je možné v diaľke vidieť aj kontúry Vysokých Tatier. Opatrne sme vyliezli po rebríkoch na obidva vrcholy. Aj keď pre hustú hmlu sme toho veľa nevideli, všetci sme mali dobrý pocit z toho, že sme to zvládli a vyslovili sme želanie vystúpiť na Sninský kameň v jarnom období a vychutnať si scenériu okolia za pekného počasia.
Nasledovali vrcholové snímky na pamiatku a zostup na parkovisko pri Morskom oku. Tu čakala na všetkých účastníkov výstupu sladká odmena v podobe muffinov, ktoré upiekla Mgr. Bobíková. Autobus pána Štefana Kucáka nás odviezol na parkovisko pri OC Kaufland pri železničnej stanici v Michalovciach, kde sme sa rozlúčili a rozišli do svojich domovov.

Fotogaléria

SZŠ Vstúpte ...

Vzdelávacie centrum Microsoft